A budrio-i okarina
március 15th, 2010 | Szerző:Európában talán egyedül az olaszoknál van kultúrája és történelme az okarinának. Ha valaki egy ideje foglalkozik már a hangszerrel, nem lehet ismeretlen számára Giuseppe Donati neve. Ő volt az első okarina készítő, aki először Budrio-ban, majd később Bologna-ban és Milano-ban is műhelyt alapított, s tömegesen készített okarinákat. Ő alkotta meg az első diatonikus okarinát és tőle származik az ocarina elnevezés is.
Budrio-ban azóta, hogy Giuseppe megkezdte munkásságát és kifejlesztette a mai professzionális okarinák ősét (1853), nagy hagyománya van a hangszernek. Jópár neves okarinkészítő került ki a környékről, mind hozzátéve a maga tudását és plusszát az “ősök” hagyatékához. Itt alakult meg a ma is működő “Budrio-i okarinista társulat” (aka Gruppo Ocarinistico Budriese), melyet először Emilio Cesari hozott létre az 1920-as években. A budrio-i okarinák minőségi színvonalát végül Fabio Menaglio emelte a koncerthangszerek magasságába. Azóta is nemzetközileg elismert koncert okarinákat készít, s ad el külföldre is, főleg Japán, Németország, Ausztria, Svájc, Hollandia és Kanada számára. (Ha rendelnél, kattints fenn a “Hol vásárolhatsz” linkre.)
A budrio-i okarinák egyébként szemben az ázsiai okarinákkal, általában csak 10 lyukúak és az ázsiai Bass, Tenor, Alto, Soprano stb. besorolással szemben náluk Do1, Sol2, Do3, Sol4, Do5, Sol6, Do7 besorolások vannak, illetve az okarinák formája is némileg eltérő, ahogyan a neve is utal rá, egy fej és láb nélküli libára hasonlít leginkább :)
Íme egy gyönyörű előadás a “Budrio-i okarinista társulat”-tól (Youtubeon: ocarinagroup):
[…] Nemrég ért véget az immáron 6. alkalommal megrendezett Budrioi Okarína Fesztivál. A rendezvény több napos volt, és a világ minden tájáról érkeztek előadók is, készítők is, és okarína rajongók is. Az “utcazene” részére lehetett előre jelentkezni, ha valaki úgy érezte, hogy felnőtt már a feladathoz, és szívesen kiállna zenélni annak a városnak az utcáira, ahol a koncert okarínák ősei megszülettek. […]
[…] “transverse” okarína ugye Giuseppe Donati nevéhez fűződik, pontosabban ő még csak 10 lyukkal dolgozott, a japánok fejlesztették ki a plusz 2 segédlyukas […]