Szerencsére időről időre egyre többen fordulnak hozzám emberkék, akik kipróbálnák magukat a hangszerrel. Van egy rendszeresen visszatérő téma, ami úgy gondolom, most már megér egy külön bejegyzést, mégpedig az első okarína típusának kérdése.
Felépítésüket (alakjukat) tekintve 4 fő csoportra oszthatók az okarínák, ebből most csak az első kettővel foglalkozunk, mivel ezek a legelterjedtebbek:
- pendant (English pendant, perui pendant, medál okarína, körtemuzsika – általában 4-5-6, manapság már előfordul 7-8 lyukú is)
- transverse (más néven sweet potato – általában 9-10-12 lyukú, manapság előfordul már 13 lyukú is)
- inline (ez viszonylag ritka)
- több kamrás (pl. dupla, tripla)
„Transverse vagy pendant?”
Egy kezdő számára általában igen nehéz eldönteni, melyik is lenne jobb első okarínának. Mindkettőnek megvannak ugyanis az előnyei is és a hátrányai is a másikkal szemben. Vegyük is szépen sorra:
Az English pendant okarína
A pendant okarínák egy butácskább változata a magyar népi hangszerek közt is megtalálható ugye: ez az, amit mi körtemuzsikaként ismerünk. Ám nem összekeverendő vele, mert míg a tisztességes pendantok profin hangolt hangszerek, az itthon vásárokban, fesztiválokon kapható körtemuzsikák inkább csak gyerekjátékok, hangolásuk csapnivaló. (És bár előszeretettel adják el ezeket „English pendant” fogástáblával, azok a legritkább esetben használhatóak ténylegesen ezekhez a hangszerekhez.) Szintén semmiképp nem ajánlanám a felül két sorban 3-3 vagy 4-4 egyforma lyukkal rendelkező, kissé laposabb kialakítású, aluljárókban zenélő indiánoktól vehető perui pendantokat. Azok csak díszek, nem használható hangszerek.
Az English pendant azért kapta ezt a nevet, mert egy brit matematikus (John Taylor, 1964-ben) találta ki azt a lyukrendszert, aminek használatával mindössze 4 lyuk segítségével képesek vagyunk egy teljes oktávot (8 hangot) megszólaltatni. (Majdnem 100%-ban kromatikusan, tehát nyolc plusz a módosított hangokat!) Ehhez aztán még hozzádobtak hamar a készítők egy, majd két alsó lyukat is, és így máris 10 hangunk van.
+ Ennek a típusnak az előnyei:
- általában kicsik, nem annyira hosszúkásak, mint inkább kerekdedek, könnyebben hordozhatóak, egy soprano még zsebben is elfér akár.
- 4-5-6 lyuk van rajtuk, ami egy kezdő számára egyszerűbb lehet azért, mert az okarínáknál nagyon fontos, hogy tökéletesen be legyenek fogva a lyukak, és az elején könnyebb, ha csak 6 ujjunkra kell a kezeinken figyelni, nem egyből mind a 10-re, hogy jó helyen vannak-e.
- kisebb a tömegük, mint egy 12 lyukúnak pl.
- olcsóbbak, és mind rendelkezik nyakba akasztóval, ami kezdőknek nagy segítség.
- hihetetlen mintákkal és formákkal készül, a négyszögletes lyukrendszer nagyobb teret enged a készítők fantáziájának és kreativitásának, mint egy 12 lyukú esetén.
– Hátrányai:
- bár gyorsan lehet vele fejlődni kezdetben, mivel könnyebb kezelni, egy pont után azonban nehezebb mesteri szintre jutni, mivel a keresztlefogások elég rendesen igénybe veszik az agyat és a kézügyességet. Ám ez már csak nehezebb, főleg gyors daloknál jön elő. (Ilyenkor jön el az ideje a váltásnak 12 lyukúra.)
- van 1-2 félhang, amit csak úgy lehet előcsalogatni, hogy egy lyukat félig fogunk le. Persze kezdőknek eleve nem érdemes fél hangos dalokkal kezdeni, tehát ez is inkább csak később érdekes.
A 12 lyukú okarína
A „transverse” okarína ugye Giuseppe Donati nevéhez fűződik, pontosabban ő még csak 10 lyukkal dolgozott, a japánok fejlesztették ki a plusz 2 segédlyukas rendszert. Lássuk mik ennek a típusnak az előnyei és hátrányai:
+ Előnyök:
- teljesen kromatikus, minden módosított hang (félhang) lefogható normálisan, nem kell félig takart lyukakkal bajlódni.
- 1.5 oktáv hangterjedelem + a módosított hangok
- 2 hanggal alá lehet menni a hangszer alaphangjának, azaz a tonikának
- megjelenését tekintve elegánsabb, legtöbb esetben komolyabb „hangszer kinézete” van, mint egy pendant-nak.
- mivel a skála lefogása majdhogynem egyből triviális, a gyorsabb, nehezebb dalok könnyebben játszhatóak vele, mint egy keresztlefogásokat igénylő pendanttal.
– Hátrányai a pendantokkal szemben:
- már az elején meg kell tanulnunk kontrollálni mind a 10 ujjunkat – egyszerre.
- minimum kétszeres ára van, mint egy azonos hangolású pendantnak.
- nagyobb, nehezebb, nem annyira könnyen hordozható, zsebben nem hordható.
- a legmagasabb 2-3 hang megszólaltatása legtöbbször külön technikát igényel.
Mindezek figyelembevételével én általában a pendantot szoktam javasolni a kezdőknek. Ám sok esetben – esztétikai megfontolásból – a delikvensek mégiscsak a 12 lyukú mellett erősködnek. Az pedig nem elhanyagolandó tény: olyanon jó tanulni, ami tetszik, amit szeretünk elővenni, szeretjük próbálgatni, örömünket leljük benne. Úgyhogy végül bár mindig elmondom a tanácsaimat és nézőpontjaimat, a végső döntést mégis mindenkinek magának kell meghoznia.
Visszajelzés: Az első okarína dilemmája